sie 8, 2014 | Biografie, The Doors | 3 Komentarze

The Doors

3 Komentarze

Autor: Łukasz Staniszewski

Dźwiękowa historia wspaniałych utworów Jima Morrisona i The Doors.
Do czytania z zamkniętymi oczami

the doorsKto w młodości nie chciał być Jimem Morrisonem chyba słuchał Modern Talking. Kto mógł zapomnieć o Królu Jaszczurze, żyjącym na krawędzi poecie, muzyku, bożyszczu kobiet. Historia The Doors to opowieść o spontanicznej eksplozji fenomenu, muzyce z którą identyfikują się już kolejne pokolenia.

W The Doors wszystko jest z innego świata. Oczywiście, po pierwsze, Jim przystojny wokalista, chodząca definicja charyzmy oraz Ray Manazarek klawiszowiec nieprzeciętny kompozytor i instrumentalista. Po drugie, dla mnie to pierwszy prawdziwy zespół rockowy. Wściekły głos Morrisona, rockandrollowy styl życia, i świetne, z pazurem zagrane numery.

Ale jaki to rock można zapytać, gdy w zespole nie rządziły nigdy gitarowe brzmienia? Wystarczy posłuchać takich utworów jak „Break On Through”, „Roadhouse Blues” czy „L.A. Woman” by szybko odkryć, że nie przestery, ale to „coś pomiędzy” jest istotą muzyki. Pomiędzy słowami i pomiędzy dźwiękami.

Wydaje się, że Jim Morrison umarł nieszczęśliwy. Chciał być poetą a nie został doceniony. Uciekł w alkohol i już nie wrócił. Jak można było odrzucić ten świat pełny pieniędzy, kobiet i zaszczytów? Zmarnować taką karierę? Może tylko Ci wchodzą na szczyt, dla których wszystko dzieje się jakby przy okazji, a tworzenie muzyki nie jest sposobem na zdobycie uznania tylko naturalną koniecznością.

Warto przyglądać się The Doors, od czasu do czasu, bo świat zmienia zbyt szybko i łatwo zapomnieć, jakie wrażenie robi Jim Morrison gdy śpiewa.

Zapraszam na dźwiękową historię wybranych, wspaniałych utworów zespołu The Doors. Miłego odbioru.

Cykl stworzył Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński i był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

Posłuchaj audycji:

the doorsBreak On Through (To The Other Side)
the doorsLight My Fire
the doorsRiders On The Storm
the doorsSoul Kitchen
the doorsAlabama Song (Whiskey Bar)

Ostatnie posty

Ostatnie

Lady Pank

Jak pisać o muzyce i zespołach? Że powstali, że nagrali, że się rozstali, czasem nie przeżyli? Jak z zewnątrz można poznać relacje w zespole, tajemnicę ich talentu? Skąd brali natchnienie? Dlaczego nie potrafili opanować swojego rozbuchanego ego, kosztem kariery?...

czytaj dalej

Michael Jackson

Michael Jackson stworzył wizerunek, który zdecydowanie go przerósł, przesłaniając skutecznie wspaniały dorobek muzyczny. Piekielna maszyna marketingu, która jak sądzę, miała pomóc w drodze na szczyt, wymknęła się spod kontroli i zawiodła Jacksona tam gdzie nikogo...

czytaj dalej

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.