Niemen Alternativ

5
1324

Wszyscy wiedzą kim jest Czesław Niemen i jednym tchem potrafią wymienić jego wspaniałe przeboje. Powyższe zdanie jest tyle prawdzie co niesprawiedliwe. Owszem, nierzetelnie byłoby myśleć o Niemenie pomijając pierwszy okres twórczości i takim piosenkami jak “Sen o Warszawie”, “Dziwny jest ten świat”, Domek bez adresu” czy płonąca stodoła”. Ale Niemen nie chciał i nie był artystą jednowymiarowy. Po wspaniałym okresie wielkich przebojów, tworzył jeszcze dwie dekady. I robił bez jakichkolwiek ograniczeń i spekulacji. Zdecydowanie kosztem popularności (a miał nawet szansę na sukces w Stanach Zjednoczonych) i “kariery”. Najwyraźniej nie znalazł dostatecznych argumentów, by przestać pragnąć się rozwijać i tworzyć Sztukę. Niemen lat siedemdziesiątych tworzy rzeczy trudne dla przeciętnego odbiorcy. Utwory trwają po kilkanaście minut i nie ma tam przebojowych już melodii. Jest za to fascynacja jazzem, psychodelią i  bluesem. Artysta opuszcza wypracowane przez siebie przestrzenie muzyczne i podąża w sobie tylko wiadomych kierunkach. A nam pozostaje smakować jego muzykę powoli i z wysiłkiem, bo nie jest to sympatia od pierwszego wejrzenia.

Sylwetkę Niemena i muzykę, którą tworzył w latach siedemdziesiątych, wspominają ludzie, którzy mieli okazje z nim pracować i sami przeszli do kanonu kultury polskiej. O Czesłewie Niemenie opowiadają: Józef Skrzek, Michał Urbaniak, Bohdan Głuszczak, Marcin Jacobson i Tomasz Jaśkiewicz.

Zapraszam do wysłuchania odcinków naszego dokumentu aby zobaczyć artystę wielowymiarowego.

Audycja miała premierę w Radiu Olsztyn i składa się z ośmiu części. Stworzyli ją – Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński.

Miłego odbioru!


5 KOMENTARZE

  1. Pan Czesław Niemen to był bardzo wyjątkowy człowiek. W zasadzie bardzo łatwo jest go zapamiętać. Wyróżnia go to od innych, że miał unikalny głos, zresztą wielu wykonawców właśnie tą unikalnością i tym, że trudno znaleźć kogoś, kto mógłby ich podrobić zyskuje sławę, którą raczej trudno będzie zapomnieć. Począwszy od Mozarta, każdy kto potrafił tworzyć muzykę, która wyróżniała danego artystę, zyskał niezapomnianą sławę.

  2. Opowieść Michała Urbaniaka o rzekomo negatywnym wpływie kilkunastominutowej suity na karierę zagraniczną Niemena budzi we mnie wątpliwości. Tezę tę wysunął już w 2007 w filmie dokumentalnym o Niemenie, którego byłem konsultantem. Moim zdaniem inne

    Po 1/ Na albumie “Mourner’s Rhapsody” znajdowały się co najmniej dwa potencjalne przeboje ( nie muszę pisać – które, bo obie piosenki Panowie wykorzystali w audycji), a i długich rockowych kompozycji rozgłośnie amerykańskie nie unikały w tym czasie (połowa lat 70).

    Po 2/ Kontrakt Niemena po wydaniu tej płyty nie wygasł i firma CBS jeszcze dwa lata później domagała się od naszego Artysty nagrania nowej płyty, z czego niestety.. zrezygnował.

    Tym niemniej gratuluję ciekawej audycji i polecam uwadze nowy film dokumentalny o Niemenie zatytułowany “Sen o Warszawie”, którego premierę zaplanowano na 25 V 2014.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge