Lis 14, 2014 | FelieDrony, Teksty | 5 Komentarze

Louder Than Words – głośniej od nudy

5 Komentarze

Autor: Łukasz Staniszewski

Jakie to smutne. Słuchacze Programu 3 Polskiego Radia potwierdzili swoją sympatię do zespołu Pink Floyd.
Do czytania z zamkniętymi oczami

Nowa piosenka Pink Floyd „Louder Than Words” prawie natychmiast wylądowała na szczycie listy przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Jakie to smutne. Słuchacze lubianego i poniekąd kultowego Radia potwierdzili swoją sympatię do lubianego i kultowego zespołu. Długo wyczekiwana płyta w końcu została wydana i fani Pink Floyd mogli dać upust swoim emocjom. Niewiele jest stacji w Polsce, gdzie piosenka „Louder Than Words” ma szansę być na pierwszym miejscu listy przebojów. Program Trzeci posiada sporą grupą oddanych słuchaczy, których przyciągają prezentowane treści, osobowości prowadzących i muzyka. Jest to swoiste miejsce na antenie ogólnopolskiej, o którym można powiedzieć, że skupia „osamotnionych” słuchaczy, „odrzuconych” przez komercyjne media. Tylko w Trójce w ciągu dnia możemy usłyszeć szesnastominutowe kompozycje. Świadczy to o dużym szacunku do muzyki i wykonawców.

Tak więc gdy premierę ma nowa płyta Pink Floyd, idealnie wpisuje się ona w koncepcję repertuarową stacji oraz oczekiwania słuchaczy.

Podczas premierowej emisji utworu, prowadzący wyraża się z dużą estymą o tym co robi. Według jego słów zespół Pink Floyd i jego nagranie są „wyjątkowe” i „niezwykłe”. Wyraża radość z faktu, że ma możliwość bycia świadkiem wydania kolejnej płyty zespołu. Słuchacze zdają się podzielać jego opinię, głosując na piosenkę na Liście Przebojów Programu Trzeciego. Można zaryzykować stwierdzenie, że mamy do czynienia ze świętem społeczności skupionej wokół stacji.

Boże jakie to smutne. Tysiące ludzi w Polsce, którzy nie mogą ścierpieć muzyki i słów generowanych z anten stacji komercyjnych (bo są zbyt prymitywne) cieszą się nową muzyką Pink Floyd. W końcu ich ulubiony zespół wydał płytę.

Boże jakie to nudne. Ludzie poszukujący czegoś innego i odrębnego, o ponad przeciętnej wrażliwości, chwalą się tym, że przestali szukać. Wystarcza im Pink Floyd, jakikolwiek by był.

W odrzuconej kiedyś przez zespół piosence, wydanej dla pieniędzy, ludzie odnajdują piękno. Działa magia przynależności i odrębności. Nawet jak utwór jest przeciętny i nic nie wnosi.

Niby wszystko się zgadza, ale nic się nie zgadza. Parafrazując klasyka, popularność nowej piosenki Pink Floyd to oczywista oczywistość. Ludzie, którzy na co dzień muzycznie różniczkują i całkują, nagle odkrywają, że 1+1=2, i bardzo się z tego powodu cieszą.

Nie lubię takich życiowych banałów, gdy jakaś społeczność lub grupa podkreśla swoją tożsamość z góry do przewidzenia sposób.

Mogę zrozumieć, że to równanie jest podstawą naszego świata. Musimy mieć pewność, że 1+1=2, bo dzięki temu kiedy skręcę w lewo znajdę swój dom a nie wydmę na Saharze, że kiedy skoczę z 15 metrów to się zabiję, a gdy zachodzi słońce to jest noc a nie koniec świata.

Wiara w powyższy wynik daje nam poczucie bezpieczeństwa i spokojny sen.

Jednak najciekawsze i najważniejsze rzeczy dzieją się na świecie, w naszym życiu i w muzyce, gdy jakimś cudem 1+1 nie równa się dwa. Choć to nielogiczne i czasami głupie, zacina się machinacja świata, pęka logika czasoprzestrzeni i powstaje coś wyjątkowego. Coś, co nie jest później do odtworzenia i zastąpienia. Wydarza się to czasem w muzyce. Dwóch nastolatków z Liverpoolu zaczyna śpiewać i grać zmieniając rzeczywistość. Biedny i niechciany Negro z Seattle, prześciga grą na gitarze wspaniały i syty świat. Zespół Pink Floyd wybiera się na ciemną stronę księżyca.

Jeśli lubisz mnożyć oczywistości, to marnujesz swój czas. I za cholerę nie korzystasz z możliwości jaką daje Ci sztuka. No i nie poczujesz obecności magii, która towarzyszy równaniu, gdy jeden plus jeden nie równa się dwa.aa

Ostatnie posty

Ostatnie

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.