Jak pisać o muzyce i zespołach? Że powstali, że nagrali, że się rozstali, czasem nie przeżyli? Jak z zewnątrz można poznać relacje w zespole, tajemnicę ich talentu? Skąd brali natchnienie? Dlaczego nie potrafili opanować swojego rozbuchanego ego, kosztem kariery? Dlaczego rozwiązywali zespół, pomimo błagań milionów fanów? Co nimi kieruje?
Lady Pank powstał w zimnych, szarych czasach. I po trosze tak brzmiała ich muzyka. Gdy ruszyli nic nie mogło ich powstrzymać. Dopiero oni sami zdawali się robić wszystko by zniszczyć ten wyjątkowy zespół.
Historia Lady Pank pisze się już czwartą dekadę. Przez ordynarny PRL, przez spontaniczność lat dziewięćdziesiątych, do chłodnych i wykalkulowanych czasów dzisiejszych. Po raz kolejny okazuje się, że kiedy wszystkiego brakuje i człowiek gnębi człowieka, powstaje sztuka najwyższych lotów. Dotyczy to również Lady Pank. Największe i najciekawsze muzycznie przeboje powstały właśnie wtedy. W czasach smętnego komunizmu. Tamte doświadczenia mają odzwierciedlenie również w tekstach. Tak znakomitych, że zna je co drugi Polak. Bo o Polsce i Polakach śpiewał Janusz Panasewicz.
Na koniec słowo o Janie Borysewiczu. Wybitnym gitarzyście, który zrobił karierę, ale nie na miarę swojego talentu. Szkoda bo to był (jest?) format co najmniej europejski. Często największym wrogiem talentu jest jego właściciel…
Ale cieszmy się tym co jest.
Cykl stworzył Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński i był emitowany na antenie Radia Olsztyn.
Kryzysowa narzeczona
[audio:Lady Pank1.mp3]
Fabryka małp
[audio:Lady Pank2.mp3]
Mniej niż zero
[audio:Lady Pank3.mp3]
Zostawcie Titanica
[audio:Lady Pank4.mp3]