wrz 13, 2014 | Biografie, Kult | 9 Komentarze

Autor: Łukasz Staniszewski

Wspominamy zespół Kult. Skąd się wziął ten kult?
Do czytania z zamkniętymi oczami

Sztuka, w tym muzyka, składa się z fenomenów. Zapominają o tym producenci i wykonawcy wszelkiej maści talent show, gdzie gra się i śpiewa lepiej od oryginałów. Lecz cóż z tego. Każde ucho wychwyci różnicę. Powstaje gładkie i ładne COŚ, ale które nie chwyta za serce. Najlepiej pokazuje to przykład Kazika Staszewskiego, który jak podejrzewam, ze swoim śpiewem, nie przeszedłby do kolejnych faz eliminacji żadnego z konkursów.

Kazik Staszewski wyrastał w czasach, w których trzeba było sobie radzić samemu. Nie mógł liczyć na wsparcie ówczesnego systemu, który tak jak dziś, promował wykonawców pokroju Krzysztofa Krawczyka (Krzysztofowi Krawczykowi nic nie ujmując). Żeby się przebić trzeba było być naprawdę DOBRYM. Najpierw jako twórcy kontrkultury w stosunku do wykonawców spod znaku Estrady, później trzeba było już grać serio – tworzyć piosenki, które nuciła cała Polska.

Tu analizę należy przerwać, bo zbliżamy się do granicy poznania, dlaczego Kultowi się udało. Coś tam grali, coś tam śpiewali. Razem byli jedyni w swoim rodzaju. Wszystko skupiało się wokół Kazika Staszewskiego. Doskonałe teksty, świetne brzmienie i kompozycje, które wciąż słucha się z przyjemnością.

Kult jest na wskroś polski. Twórczość zespołu jest specyficzna, pełna smaczków i odniesień, raczej nie do odczytania dla obcokrajowców. Bo to jest jedna z tajemnic sukcesu Kultu – jest dobry bo polski.

Cykl stworzył Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński i był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

Posłuchaj audycji:

kultArahja
kultBaranek
kultPolska
kultGdy nie ma dzieci
kultPiosenka młodych wioślarzy

Ostatnie posty

Ostatnie

Lady Pank

Jak pisać o muzyce i zespołach? Że powstali, że nagrali, że się rozstali, czasem nie przeżyli? Jak z zewnątrz można poznać relacje w zespole, tajemnicę ich talentu? Skąd brali natchnienie? Dlaczego nie potrafili opanować swojego rozbuchanego ego, kosztem kariery?...

czytaj dalej

Michael Jackson

Michael Jackson stworzył wizerunek, który zdecydowanie go przerósł, przesłaniając skutecznie wspaniały dorobek muzyczny. Piekielna maszyna marketingu, która jak sądzę, miała pomóc w drodze na szczyt, wymknęła się spod kontroli i zawiodła Jacksona tam gdzie nikogo...

czytaj dalej

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.