Kult

9
1078

Sztuka, w tym muzyka, składa się z fenomenów. Zapominają o tym producenci i wykonawcy wszelkiej maści talent show, gdzie gra się i śpiewa lepiej od oryginałów. Lecz cóż z tego. Każde ucho wychwyci różnicę. Powstaje gładkie i ładne COŚ, ale które nie chwyta za serce. Najlepiej pokazuje to przykład Kazika Staszewskiego, który jak podejrzewam, ze swoim śpiewem, nie przeszedłby do kolejnych faz eliminacji żadnego z konkursów.

Kazik Staszewski wyrastał w czasach, w których trzeba było sobie radzić samemu. Nie mógł liczyć na wsparcie ówczesnego systemu, który tak jak dziś, promował wykonawców pokroju Krzysztofa Krawczyka (Krzysztofowi Krawczykowi nic nie ujmując). Żeby się przebić trzeba było być naprawdę DOBRYM. Najpierw jako twórcy kontrkultury w stosunku do wykonawców spod znaku Estrady, później trzeba było już grać serio – tworzyć piosenki, które nuciła cała Polska.

Tu analizę należy przerwać, bo zbliżamy się do granicy poznania, dlaczego Kultowi się udało. Coś tam grali, coś tam śpiewali. Razem byli jedyni w swoim rodzaju. Wszystko skupiało się wokół Kazika Staszewskiego. Doskonałe teksty, świetne brzmienie i kompozycje, które wciąż słucha się z przyjemnością.

Kult jest na wskroś polski. Twórczość zespołu jest specyficzna, pełna smaczków i odniesień, raczej nie do odczytania dla obcokrajowców. Bo to jest jedna z tajemnic sukcesu Kultu – jest dobry bo polski.

Cykl stworzył Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński i był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

Posłuchaj audycji:

kultArahja
kultBaranek
kultPolska
kultGdy nie ma dzieci
kultPiosenka młodych wioślarzy

9 KOMENTARZE

  1. Kazik to nie byle jaka osobowość na polskiej scenie muzycznej. Kult darzę zdecydowanie największą dozą sympatii ale KNŻ też ma naprawdę dobre kawałki, nawet i el-dupa, chociaż tego dużo nie słuchałem, wydawały mi się raczej dla zabawy pisanymi.
    Na sukces ciężko pracowali i jeśli chodzi o koncerty to na pewno są w polskiej czołówce(o ile Kazik jest trzeźwy… albo wystarczy że da radę śpiewać).
    Adamm ostatnio opublikował…Udany biznes poza miastem? To realneMy Profile

  2. Uwielbiam ten zespół. To mój ulubiony wokalista. Jego teksty zawsze mają w sobie to coś. Przekazują dużą wartość. Starsi czy młodsi, każdy powinien posłuchać Kultu. Bezwzględnie.
    Alicja ostatnio opublikował…Oleje ShellMy Profile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge