Jak zostać mistrzem świata

0 komentarzy

Autor: Łukasz Staniszewski

Co trzeba mieć w głowie aby odnieść sukces? Odpowiedź jest naprawdę zaskakująca! Poznaj rady człowieka, który szkoli mistrzów.
Do czytania z zamkniętymi oczami

To pozornie jest rozmowa o sporcie. Mam jednak wrażenie, że jej przekaz jest szalenie uniwersalny. Może nam pomóc w kładzeniu palców na gryfie gitary lub w prowadzeniu negocjacji handlowych na grube miliony. Dowiedz się jak zostać mistrzem świata.

Dizaman - ktoś ty?Porozmawiajmy o odnoszeniu sukcesów. Czy można je zaprogramować? I jaką rolę w tym procesie odgrywa nasza „głowa”?

dariusz nowickiDariusz Nowicki: Generalnie mówimy o tym, że naszą cechą narodową jest narzekanie i malkontenctwo. Często wiąże się to z niedocenianiem własnych możliwości – no bo jeśli cały czas mówimy, że jest źle, że ciągle nam się coś nie udaje w życiu, to siłą rzeczy nie mamy woli mobilizacji. A przecież do codziennych działań skłania nas pozytywne nastawienie, przekonanie, że będzie ok, że będzie w porządku. Potrafimy się za to mobilizować w sytuacjach skrajnie krytycznych.

Takie podejście jest jednym z naszych największych minusów, jeżeli oczywiście możemy mówić o jakiejś ogólnopolskiej cesze osobowości. Pojawia się ona u sportowców i u innych przedstawicieli dziedzin życia, gdzie liczy się najlepszy wynik.

Pozytywne w tym wszystkim jest to, że kiedy mamy nóż na gardle, potrafimy się zmobilizować.

Czy powinniśmy jechać na mistrzostwa świata żeby wyjść z grupy czy żeby zostać mistrzami świata?

Przed wszystkim powinniśmy jechać na mistrzostwa po to by funkcjonować jak najlepiej. Mamy zrealizować to, na co zostaliśmy przygotowani treningiem. Jeżeli będziemy myśleć o wyjściu z grupy, czy o zastaniu mistrzem, to nie będziemy w swoim funkcjonowaniu tu i teraz. Optymalna sytuacja jest wtedy, kiedy jestem w czasie teraźniejszym i koncentruję się na tym co mam w danym momencie zrobić. Jeżeli wspominam co mi się wydarzało ostatnio, szczególnie rzeczy nieprzyjemne, porażki i kłody rzucane mi pod nogi, to nie będę tu i teraz. Będę wzbudzał negatywne emocje związane z tym co mi nie szło.

Jeżeli będę myślał o zwycięstwie, to będę się przesuwał w przyszłość. I znowu nie będę tu i teraz, bo będę błądził głową zastanawiając się czy wygram. Często myślenie o zwycięstwie, paradoksalnie, wzbudza lęk przed tym czy nie przegram. A to z kolei może rozpocząć negatywny przepływ myśli związanych z tym – co mam nie robić żeby nie przegrać.

I rzeczywiście negatywne myślenie może spowodować, że nasze działania, wyćwiczone latami treningu do poziomu automatu, nagle przestają być perfekcyjne?

Ma zdecydowany wpływ. W języku sportowym można powiedzieć, że co w naszych myślach, to w mięśniach. Dlatego, że mamy w mózgu komórki określane mianem neuronów lustrzanych. Przetwarzają one obrazy tworzone przez nasze procesy myślowe na impulsy przesyłane do mięśni.

Jeżeli tworzę w głowie obraz nieudanej akcji, bo przypomniałem sobie ostatnią swoją porażkę, to siłą rzeczy neurony lustrzane puszczą impuls do mięśni, który udrażnia drogi nerwowe związane z tamtym wzorcem ruchowym, który doprowadził do porażki. Mamy ściśle neurologiczny i fizjologiczny mechanizm, na który będzie się nakładał mechanizm emocjonalny.

Wspomnienie emocji związanych z porażką będzie zakłócało optymalne funkcjonowanie całego naszego organizmu rozumianego jako psychika, układ nerwowy i układ mięśniowy.

Czyli Pana praca polega na tym, by w głowie sportowca w danym momencie „nie było nic”?

To byłaby bardzo optymalna sytuacja. Dlatego, że jeżeli mamy dopuścić do głosu zautomatyzowane czynności, to rzeczywiście taki stan „pustki” byłby wskazany. Zresztą wielu sportowców po tak zwanym optymalnym wykonaniu, czyli kiedy osiągnęli swój życiowy rezultat, pytani jak to zrobili, bardzo często stwierdzają – „nic nie pamiętam”. Właśnie dlatego, że byli w tym specyficznym transie sportowym, w którym były wyłączone procesy myślowe i pamięci, natomiast działali instynktownie, podejmując jak najlepsze decyzje.

dariusz nowicki

 

Dariusz Nowicki – specjalista psychologii sportu i przygotowania antystresowego, konsultant zawodników kadry olimpijskiej w wielu dyscyplinach sportu, medalistów mistrzostw Europy, świata i Igrzysk Olimpijskich.

 

Ostatnie posty

Ostatnie

Matylda pod prysznicem

[vc_row][vc_column][vc_column_text] Stróżki ciepłej wody otulały Matyldę czule i domyślnie. - Powinnam przestać to robić – pomyślała mając wyrzuty sumienia, że kąpiel trwa zbyt długo. - Oj, przestań chrzanić – przyszło jej jednak zaraz do głowy. – Robisz coś złego? -...

czytaj dalej

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.