sie 29, 2014 | Biografie, Hey | 4 Komentarze

Autor: Łukasz Staniszewski

Dźwiękowa historia wielkich przebojów, które zagrał dla nas Hey.
Do czytania z zamkniętymi oczami

Matko Boska! – płyta Fire ma już dwadzieścia jeden (słownie: 21) lat. To znaczy, że jak ja jej słuchałem w liceum, to ja teraz mam lat… Mniejsza o większość.

Wielka gwiazda na firmamencie polskiej muzyki. Jeden z kasiapierwszych zespołów tworzących w wolnej Polsce. To ma znaczenie, bo tematyka tekstów i brzmienie zespołu jest już kompletnie inne w porównaniu do Perfectu, czy Lady Pank.

Czy to muzyka generacji? Jak najbardziej. Oto w Szczecinie powstał zespół, który łączy w sobie piękno i bestię. Piotr Banach ma wielki kompozytorski talent, który pozwala łączyć chropowatość rocka z chwytliwością melodii, która wygrywają wszystkie listy przebojów. A teksty Kasi Nosowskiej? Nikt lepiej nie oddaje miłosnych i egzystencjalnych upadków i wzlotów młodych ludzi w niepokojących latach dziewięćdziesiątych.

Oni stworzyli coś wielkiego. To banalne stwierdzenie potwierdza fakt, że po kilku latach absolutnej dominacji na listach przebojów, muzycy nie odcinają kuponów, nie nagrywają Teksańskiego 2, tylko, mając zapewniony byt i pozycję idą swoją drogą. Kierunek to arcyciekawy, rzadko komercyjny, ale wypełniony muzyką. Bo w muzyce najważniejsza jest muzyka. A cała reszta jest nie warta jednego strzału. Doskonale wiedział o tym Kurt Cobain.

Cykl stworzył Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński i był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

Posłuchaj audycji:

heyTeksański

heyMoja i Twoja nadzieja

heyList

heyA Ty?

hey[sic!]

Ostatnie posty

Ostatnie

Lady Pank

Jak pisać o muzyce i zespołach? Że powstali, że nagrali, że się rozstali, czasem nie przeżyli? Jak z zewnątrz można poznać relacje w zespole, tajemnicę ich talentu? Skąd brali natchnienie? Dlaczego nie potrafili opanować swojego rozbuchanego ego, kosztem kariery?...

czytaj dalej

Michael Jackson

Michael Jackson stworzył wizerunek, który zdecydowanie go przerósł, przesłaniając skutecznie wspaniały dorobek muzyczny. Piekielna maszyna marketingu, która jak sądzę, miała pomóc w drodze na szczyt, wymknęła się spod kontroli i zawiodła Jacksona tam gdzie nikogo...

czytaj dalej

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.