sty 27, 2015 | Demony, Nagrania | 4 Komentarze

Demony – Wilkołaki i Niedzielniki

4 Komentarze

Autor: Łukasz Staniszewski

Wilkołaki? Facet przemieniony w wilka, biegający po lesie na Mazurach? Mamy na to dowody w postaci urzędowych dokumentów. W tym odcinku przewodnika demonologicznego o wilkołakach i Niedzielnikach.
Do czytania z zamkniętymi oczami

Wilkołaki na Mazurach? Nie namawiamy aby ktoś dał nam wiarę w to, że po naszych lasach i miastach spacerują ludzie przemienieni w wilki. Nikt poważny nie uwierzy w bajki dla dzieci.

Po prostu mamy na to dowody w postaci urzędowych dokumentów.

Wbrew pozorom wilkołaki (po naszemu wilkołki) to nie postacie z bajek i horrorów, tylko prawdziwi ludzie posiadający specyficzne zdolności. Co ciekawe umiejętność przemiany w wilka jest dziedziczona, więc, może ktoś z nas? Poczekajmy na pełnię księżyca.

 W tej części przewodnika przedstawiamy kolejne demony i postacie żyjące po ciemnej stronie. Najpierw opowiemy o Niedzielnikach – osobach urodzonych w niedzielę, mających wyjątkowe szczęście i co najważniejsze – posiadających zdolność widzenia zmarłych. Usłyszymy fragmenty słuchowiska „Niedzielniki” według scenariusza Macieja Mydlaka, który powie też nam o swoich fascynacjach. Następnie przyjrzymy się wilkołakom, których przypadki występowania na Mazurach traktujemy bardzo serio.

Wiedzą o świecie tajemnym Mazur podzielił się z nami doktor Marek Łapo, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Poniżej znajdziecie hasła i pojęcia jakie możecie znaleźć w tym odcinku przewodnika. Miłego słuchania!

Chronologia tematów w odcinku:

Opozycja Bóg – Diabeł
Wierzenia przedchrześcijańskie
Spektakl „Niedzielniki”
Maciej Mydlak o swojej sztuce
Zabobony funeralne
Tożsamość lokalna
Fragment słuchowiska „Niedzielniki”
Maciej Mydlak o Niedzielnikach
Wilkołaki (Wilkołki) na Mazurach
Przypadek obecności wilkołaka w powiecie ełckim
Dziedziczenie zdolności przemiany w wilka

Cykl był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

Ostatnie posty

Ostatnie

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.