Demony: Samobójcy i zmarłe matki

3
879

Nie trzeba być demonem, by przejść na ciemną stronę. Pewnie od zawsze za czynienie Zła uznawano targanie się na własne życie. W myśl wiary, że życie pochodzi od Boga i tylko On ma prawo decydować, kiedy ma się ono zakończyć. Tak więc gdy to człowiek zamierza łamać prawo boskie, musi spotkać go zasłużona kara.

Ciarki przechodzą po plecach, gdy słucha się historii o zmarłych matkach, które wciąż próbują troszczyć się o swoje dzieci. Istnieje wiele relacji ze zdarzeń, gdy płaczące dziecko nagle uspakaja się pod wpływem jakiś bodźców dźwiękowych, z niezidentyfikowanego źródła.

Zapraszam na kolejny odcinek dźwiękowego przewodnika demonologicznego Warmii i Mazur. Przez świat duchów poprowadzi nas dr Marek Łapo, kustosz Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Poniżej znajdziecie hasła i pojęcia jakie występują w tym odcinku przewodnika. Miłego słuchania!

Chronologia tematów w odcinku:
Zacieranie się pierwotnych znaczeń podań i legend
Kłobuki
Kautki – personalizacja chorób
„Zadawanie” i wypędzanie Kautków
Szeptuchy
Zamawianie chorób
Łączenie białej magii i modlitw
Świat zabobonny
Postawa duszpasterzy
Samobójcy
Mary, mory, zmory
Dusze kobiet, które zmarły przy porodzie
Rzucanie klątw na dzieci
Opieka zmarłych matek nad dziećmi
Duchy pokutujące
Mierniki
Widzenie niebieskich ogników
Ukryte skarby diabła
Sposoby na odnalezienie skarbu diabła
Podanie pochodzące z miejscowości Nibork
Godzina duchów

 Cykl był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

3 KOMENTARZE

  1. Witam
    Od dzieciństwa lubię słuchać, oglądać tego typu opowieści. Zawsze trzymają w napięciu, chyba nie jest w tym nic złego , że czasami się boimy.Nie jestem jakimś czubkiem. W codziennym życiu boimy się zupełnie innych zjawisk czy tego co nas spotyka. Po wysłuchaniu miałem naprawdę ciarki.Fantastyczne.Pozdrawiam

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge