Charles Bukowski – Tak o tak

1
810

Charles Bukowski – Tak o tak

Czy pisanie o Bogu wymaga od nas określonej postawy? Czy zawsze powinniśmy kulić się w pokorze i chwalić Jego dzieło jako doskonałe?

Bóg stworzył brzydotę, aby móc pokazać nam piękno. Nie można zatem omijać zła i brudu, bo nie dostrzeżemy najważniejszego.

I za to właśnie cenię Charlesa Bukowskiego, którego chwalenie boskiego Stworzenia, jakim jest nasz świat, najwyraźniej nie interesuje. Spogląda w ciemność, bo tam też kryje się niewysłowione piękno. A może właśnie wysłowione, trzeba tylko do tego pijackiej wrażliwości upadłego poety.

A tak przy okazji. Charles Bukowski utrwala swoim stylem życia wizerunek poety straceńca. Wiecznie pijanego, otoczonego złymi kobietami i dążącego do samozagłady. Z pewnością lepiej się prezentują panowie w garniturach i śnieżnobiałych koszulach, którzy są gotowi podpalić świat, byleby móc zarobić parę dolarów.

W Bukowskim jest coś słowiańskiego i nie chodzi mi tylko o nazwisko. Jest jakaś mądrość doświadczonego starca, wrażliwość skrywana pod ospowatą skórą. Nie do pojęcia dla ludzi Zachodu.

Przedstawiam wiersz Charlesa Bukowskiego „Tak o tak” w przekładzie Piotra Madeja,(C. Bukowski, Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu. Wiersze z lat 1955-1973, Warszawa 2004, s. 197.).

Ale to wersja dźwiękowa, uzupełniona o muzykę autorstwa Dizamana.

W nagraniu wzięła też udział pewna Pani, której „wkład” niewątpliwie wzbogaca dzieło, ale sprawia, że słuchać powinni je tylko ludzie dojrzali.

Wiersz czyta Marian Czarkowski.

W miksowaniu i masteringu bardzo mi pomógł Mistrz Ryszard Szmit.

1 KOMENTARZ

  1. O Charlesie Bukowskim wielokrotnie wspominał w swoich wywiadach znany polski raper Ten Typ Mes. Zapamiętałem szczególnie bardzo specyficzne podejście do kobiet. Nie każdemu to może się podobać, ale autor zdecydowanie znalazł swoje grono odbiorców.
    Zdecydowanie zgadzam się ze stwierdzeniem, że nie można omijać zła i brudu, bo rzeczywiście nie dostrzeżemy najlepszego 😉
    LuXon ostatnio opublikował…Gdzie najlepiej założyć konto, żeby zyskać? Łatwe 100zł od PKO BPMy Profile

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

CommentLuv badge