lip 12, 2014 | Biografie, Breakout | 1 komentarz

Breakout

1 komentarz

Autor: Łukasz Staniszewski

Dźwiękowa historia wspaniałych utworów Breakoutów.
Do czytania z zamkniętymi oczami

Dorobek zespołu można opisać jednym słowem – prekursorski. W czasach siermiężnego PRL-u, gdzie muzyka musiała być konkretna, odtąd dotąd, zgodna z linią partii i wolą narodu, pojawili się ludzie zasłuchani w brzmienia z „Zachodu”. Zespołowi można zarzucić czasem bezczelność w kopiowaniu cudzej twórczości. Jednak w tamtej epoce to był powiew czegoś nowego, zakazanego i tym bardzie pociągającego. Tadeusz Nalepa nazywany był ojcem polskiego bluesa. Co ciekawe zawsze się od tego przydomka odżegnywał. Grał jak czuł, a że dzięki temu zmienił polską muzykę? Tym lepiej dla nas.

A tak na marginesie. Wydaje się,m że dziś podpatrywanie muzycznego „Zachodu” nie przynosi już wiele dobrego. Nastały czasy, kiedy dobre jest tylko to co oryginalne. A więc dobre bo polskie. Na szczęście nasi muzycy już nie wstydzą się miejsca z którego pochodzą.

Przysłuchując się tym już „wiekowym” nagraniom, śmiało można zauważyć, że czas się ich nie ima. Mamy tu kawał porządnego grania, dobre melodie i niepowtarzalny klimat. Brzmienie  wciąż zaskakuje. Dziś takich zespołów już nie ma.

Zapraszam na dźwiękową historię wybranych, wspaniałych utworów tego wyjątkowego zespołu . Miłego odbioru.

Cykl stworzył Łukasz Staniszewski i Marek Lewiński i był emitowany na antenie Radia Olsztyn.

Posłuchaj audycji:

Poszłabym za TobąBreakout na drugim brzegu tęczy
Kiedy byłem małym chłopcemBreakout blues
Breakout BluesOni zaraz przyjdą tu
Breakout Na drugim brzegu tęczyGdybyś kochał hej
Breakout Na drugim brzegu tęczyNa drugim brzegu tęczy

Ostatnie posty

Ostatnie

Lady Pank

Jak pisać o muzyce i zespołach? Że powstali, że nagrali, że się rozstali, czasem nie przeżyli? Jak z zewnątrz można poznać relacje w zespole, tajemnicę ich talentu? Skąd brali natchnienie? Dlaczego nie potrafili opanować swojego rozbuchanego ego, kosztem kariery?...

czytaj dalej

Michael Jackson

Michael Jackson stworzył wizerunek, który zdecydowanie go przerósł, przesłaniając skutecznie wspaniały dorobek muzyczny. Piekielna maszyna marketingu, która jak sądzę, miała pomóc w drodze na szczyt, wymknęła się spod kontroli i zawiodła Jacksona tam gdzie nikogo...

czytaj dalej

Słuchaj podcastów

Joint

Subskrybuj i otrzymuj nagrody

Wpłać 100 zł na konto autora, a otrzymasz wyjątkowy długopis piszący we wszystkich językach świata!

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.